Co to jest patriotyzm?

PATRIOTYZM – to szczególne poczucie więzi emocjonalnej, społecznej ze społecznością lokalną, narodem, kulturą, tradycją, przodkami.

” Słownik wyrazów obcych” PWN: ” patriotyzm ( od rzecz. patriota) postawa społ. – polit. i forma ideologii, łącząca przywiązanie do własnej ojczyzny oraz poświęcenie dla własnego narodu – z szacunkiem dla innych narodów i poszanowaniem ich suwerennych praw.

Pojęcie wywodzi się z greckiego, najpierw był ojciec, głowa narodu, później rodzina, grupa plemienna, naród wywodzący się od wspólnych przodków. Później łac. patria – ojczyzna.

Jan Kochanowski przed wiekami w pieśni ” O dobrej sławie” wskazywał na konieczność wykorzystywania talentów w czasach pokoju również ” Służmy podciwej sławie, a jak kto może. Niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże”.

Uważam, że na ten przejaw patriotyzmu, na który zwrócił uwagę Jan Kochanowski trzeba zwrócić szczególną uwagę, trzeba go wyeksponować. Ojczyźnie, społeczności lokalnej można i trzeba służyć poprzez wykorzystywanie swoich talentów, poprzez działania na rzecz przyszłości, rozwoju kraju i narodu, społeczności lokalnych.

Patriotyzm można i trzeba wyrażać poprzez zaangażowanie się w życie publiczne, poprzez dbałość o dobro wspólne, pomyślność i rozwój ludzi mieszkających na określonym terenie. Bo jeżeli więź z przodkami, to i z ziemią, jak również myślenie i działanie na rzecz tego co będzie, jakie warunki do życia tworzymy dla siebie i następnych pokoleń.

Na terenie Polski bardzo często uruchamiane były destrukcyjne przejawy patriotyzmu, bo zaborcy podzielili kraj, były również wojny, okupacja. Ja rządy są narzucone przejawem patriotyzmu walczącego narodu jest nieposłuszeństwo obywatelskie, działanie na szkodę represyjnego aparatu państwa, obrona terytorium własnego kraju, sabotaż, działania dywersyjne. Tego typu przejawy patriotyzmu mają uzasadnienie, gdy naród walczy o przetrwanie, o swoje państwo.

Z rozpamiętywaniem doznanych szkód, poniesionych strat nie można przesadzać. Były zabory, były wojny i okupacja, ale to już minęło.
Jest czas pokoju, czas budowania, ten czas trzeba wykorzystać właściwie.

W czasie pokoju, budowania trzeba rozbudzać takie zwykłe, codzienne przejawy patriotyzmu, jak podejście do pracy, wykonywania swoich obowiązków członka społeczności, obywatela, któremu nie jest wszystko jedno.

Patriotyzm, to również umiłowanie i pielęgnowanie tradycji i obrzędów, obchodzenie świąt i rocznic, pielęgnowanie kultury i języka.

Patriotyzm, to stawianie dobra kraju i swojej społeczności ponad interes osobisty, rezygnacja z prywatnych korzyści, a nawet zgoda na poniesienie strat.

Myślę, że we współczesnej Polsce dobro jednostki wcale nie musi być mniej istotne niż dobro społeczności i kraju. Zobaczcie, że pomyślność obywateli tworzy pomyślność kraju i odwrotnie. Zła sytuacja w kraju, pogarsza poziom życia, poczucie bezpieczeństwa obywateli, podważa sens zachowań patriotycznych, rodzą się i rosną w siłę ruchy separatystyczne.

Barbara Berecka

This entry was posted in Bez kategorii, Co to jest...?, Demokracja i wolność, Demokracja po polsku, Dyskusje społeczno - polityczne, Edukacja obywatelska i edukacja przygotowująca do życia, Samorządność i samorządy, współdziałanie i współpraca and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to Co to jest patriotyzm?

Comments are closed.